جهت دریافت روزانه تست و نمونه سوال حتما عضو کانال تلگرام شوید

www.telegram.me/artstate

                    

جهت دریافت روزانه تست و نمونه سوال حتما عضو کانال تلگرام شوید، جهت عضویت کلیک کنید.

ادبیات اکسپرسیونیسم

  اکسپرسیونیسم بین سالهای ۱۹۱۰تا۱۹۲۰ میلادی بر ادبیات آلمان تأثیر گذاشت.این آثار برای نخستین بار در مجلات

ادبیات اکسپرسیونیسم
ادبیات اکسپرسیونیسم

دای اکشن[۱] (۱۹۱۰ میلادی ) و دراشتورم[۲]  (۱۹۱۱ میلادی) به سر دبیری هروارتس والدن[۳] انتشار یافت .جنگ جهانی اول  و پی آمد های آن محور اصلی این جنبش قرار گرفت.این ادبیات  از یک نیاز نوستالژیک ،خشونت ،مرگ،بد بینی مطلق و صلح جویی کامل نشأت گرفته بود.نسل جوان نویسندگان  اکسپرسیونیست شاگردان خلف نیچه ،فروید و استریندبرگ[۴] محسوب می شدند.آنان از تمامی تأثیرات تضادها ی ممکن مانند :ظاهر- باطن ، نور – سایه ، تراژدی – کمک و . . . .در آثارشان استفاده کردند وبا بهره گیری از این عوامل هیجانات و شورشها وطغیان هایشان  را بیان کردند. یک قرن و نیم پیش کانت دفتر فلسفه ی قدیم را می بندد تا دوره ی جدیدی را با این سوال آغاز کند : ” چگونه معرفت حاصل می شود؟”

این پرسش همراه با زیبایی شناختی اکسپرسیونیستی این گونه مطرح می شود که : “چگونه آفریدن اشکال ممکن است؟ “و “انسان حامل چه معما و رمزی است؟ ” تمایل اصلی این جنبش بروز نا خود آگاه بود، بازسازی گذشته به عنوان علم ، شور به عنوان معرفت و عشق به عنوان بحران های عصبی. در آغاز هدف  اصلی ادبیات  اکسپرسیونیستی اعتراض علیه رفاه زدگی و واقع گرایی بور‍‍ژ‍‍وایی بود  اما به تدریج تمایل به تحلیل بخش های تاریک ، مرموز ، خشن وپویای روح آدمی پیدا کرد.

اعتقاد به رنج بردن برای رستگاری و رستاخیز دوباره روح و حتی تمایل به خود کشی برای تغییر جهان از جنبه های بسیار مهم ادبیات اکسپرسیونیستی است. پیش از این ردپای این طرز تفکر را می توان در آثار داستایوفسکی یافت.از نظر زمانی این جریان آلمانی با کوبیسم  و فوتوریسم همزمان است و نوید بخش مکاتبی چون دادائیسم و سورئالسیم در سال های بعد است.

اساس تئوری نویسندگان  اکسپرسیونیست جامعه و حیات است که از درون نیازبه تحولی معنوی دارد.این نویسندگان به دنبال انسان و جامعه ای نوین و حیاتی هدفمند بودند.در نتیجه آثار  اکسپرسیونیستی  دارای محتوای مذهبی است وهمچنین گرایش شدیدی به اخلاق اجتماعی در این آثار به چشم می خورد.

زبان رایج ادبی به کناری نهاده شد تا جای آن  را زبانی عجیب و هذیان گونه بگیرد و شکل ها ، قالب ها و ریتم های عادی جملات برای نفی هر گونه پیوستگی سنّتی تکه تکه شد.


[۱] Die Aktion

[۲] Derm Sturm

[۳] Herwarth Walden

[۴] Strindberg

جهت دریافت روزانه تست و نمونه سوال حتما عضو کانال تلگرام شوید

www.telegram.me/artstate

همچنین ببینید

معماری گوتیک , کلیسای سن زبالد آلمان , کنکور هنر

هنر گوتیک

با شرکت در کلاس های کنکور تئوری و عملی مجازی سایت، قبولی خود را تضمین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هاست ارزان

جهت دریافت روزانه تست و نمونه سوال حتما عضو کانال تلگرام شوید

www.telegram.me/artstate