جهت دریافت روزانه تست و نمونه سوال حتما عضو کانال تلگرام شوید

www.telegram.me/artstate

                    

جهت دریافت روزانه تست و نمونه سوال حتما عضو کانال تلگرام شوید، جهت عضویت کلیک کنید.

بررسی فیلم مترو پلیس اثر فریتز لانگ در سینمای اکسپرسیونیسم

فریتز لانگ در ۵ دسامبر ۱۸۹۰میلادی در وین متولد شد. پس از اتمام تحصیلات متوسطه در رشته ی معماری دانشگاه

بررسی فیلم مترو پلیس اثر فریتز لانگ در سینمای اکسپرسیونیسم
بررسی فیلم مترو پلیس اثر فریتز لانگ در سینمای اکسپرسیونیسم

وین مشغول به تحصیل شد اما پس از مدتی این رشته را رها کرد و به سوی هنرهای زیبا گرایش یافت. در جوانی به کشورهای آسیای چون ترکیه ، چین و ژاپن سفر کرد و مدت کوتاهی نیز در پاریس ساکن شد .با آغاز جنگ جهانی اول به کشورش بازگشت و در ارتش ثبت نام کرد. در جنگ به شدت زخمی و مدت طولانی مجبور به استراحت شد. در همین ایام برای نخستین بار نگارش سناریو وایفای نقشهای کوچکی در تئاتر و نیروهای مسلح را تجربه کرد. این دوران نقشی به سزا در زندگی هنری سالهای بعد او داشت.در سال ۱۹۲۱ میلادی “جو می” یکی از سناریو های فریتزلانگ را بنام “مقبره ی هندی ” فیلمبرداری کرد.او این فیلمنامه را با کمک تئا فون هاربو ( این دو بعدها باهم ازدواج کردند) نوشت .از آن پس او چندین شاهکار در عرصه سینمای  اکسپرسیونیسم  به وجود آورد.

با ظهور نازیسم لانگ از آلمان گریخت و پس از اقامت کوتاه در فرانسه راهی آمریکا شد ودر آنجا به  تجربه ژانرهای مختلف سینمایی پرداخت. در سال ۱۹۵۶ میلادی به آلمان باز گشت و آخرین فیلم خود ” دکتر مابوز شیطانی” را کارگردانی کرد. او در ۱۹۶۳میلادی به عنوان بازیگر در فیلم “بی اعتنا ” به کارگردانی ژان لوک گدار ایفای نقش پرداخت. فریتز لانگ در۱۹۷۶میلادی در لوس انجلس دار فانی را وداع گفت . او سینما را هنر زمان خود می دانست و عقیده داشت که این هنر باید آینه تمام نمای زمان خود باشد . هنگامی که درسال ۱۹۲۲میلادی  نخستین برداشت دکتر مابوز  را  کارگردانی کرد آن را آینه زمان خود نامید .شاید در عرصه ی سینمای  اکسپرسیونیسم  بتوان گفت : مورنو شاعر این سینما است ولانگ معمار آن است . او توانست تخیلات بصری عظیم خود را به کمک ترکیب بندی های منسجم تجسم بخشد موضوع اصلی آثار او برسه محور استوار است :

  1. مضامین علمی – تخیلی چون فیلم ” زن بر روی ماه “
  2. مضامین اساطیری

      ۳٫   پیشگویی های روشن بینانه چون فیلم ” مترو پولیس “

اما نقطه مشترک تمامی مضامین مورد توجه او تداوم مبارزه میان خیر وشرّ است . سال ۱۹۲۵میلادی نقطه اوج سینمای  اکسپرسیونیسم آلمان است تا این سال در کشوری که درگیر بحران های سیاسی، تورم وبیکاری بود فیلم هایی چون ” مطب دکتر کالیگاری” ، ” گولم ” و ” نوسفراتو”  ساخته شده بود . تمامی این آثار بازتابی از هیولاهای کابوس ها و قهرمان افسانه ها بودند. در لا به لای این آثار می توان پژواک تخیلات ملتی نا امید شنید واز همه مهمتر آن که این آثار مقدمه ای بر ساخت فیلم مترو پولیس در سال ۱۹۲۷میلادی توسط لانگ بودند.

مترو پلیس شهری است مربوط به آینده که در آن اهرم های قدرت در دست طبقه ای مرفه است. در حالی که افراد این طبقه اجتماعی روز های خوشی را در باغ هایی که بر فراز آسمان خراش های شهر ساخته شده می گذرانند ، خیل عظیم بردگان در زیر زمین های مرطوب و آلوده با آهنگی مداوم و جهنمی مشغول به کارند . فریدر پسر فرمانروای شهر که تا این  از وجود این زیر زمین ها بی اطلاع بوده به طور تصادفی  پی به وجود آنها می برد. از سویی دانشمندی دیوانه شهر را به آشوب می کشد ونهایتاً فریدر شهر رانجات می دهد .دراین اثر می توان شاهد تخیلات واوهام ملتی نا امید بود . گستاخی ونبوغ فریتزلانگ در ساخت این اثر ستودنی است. او به فراست از این فیلم آینه تمام نمای عصر خود را پدید آورد . از سویی تحصیلات معماری اش نیز به یاریش آمد .و توانست ماکتی از شهر متروپولیس را خلق کند و در صحنه هایی به نمایش آسمانخراش هایی پرداخت که با زیبا شناسی ساختار گرایی ترکیب شده بودند . او به کمک این ترکیب بندی عظیم ، سنگینی فشار اجتمایی عصر خود را به نمایش در آورد .حرکت آرام وهندسی مردم شهر زیر زمینی در آغاز فیلم با هرج و مرج پایان فیلم در تضاد است . دکور های عظیم ،استفاده ی ماهرانه از ماکت ویک سال فیلمبرداری به این مدینه فاضله زندگی  بخشید . تمامی این ویژ گی ها این اثر را یکی شاهکار های سینمای صامت کرده است .

جهت دریافت روزانه تست و نمونه سوال حتما عضو کانال تلگرام شوید

www.telegram.me/artstate

همچنین ببینید

تئاتر و نمایش در دوره ی رنسانس ، کنکور هنر

تئاتر و نمایش در دوره ی رنسانس در انگلستان و نمایش الیزابتین ( قرن ۱۵ و ۱۶ (

قسطنطنیه که در سال۱۴۵۳ میلادی مرکز بیزانس بود توسط ترکان عثمانی فتح شد. با تسخیر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هاست ارزان

جهت دریافت روزانه تست و نمونه سوال حتما عضو کانال تلگرام شوید

www.telegram.me/artstate