جهت دریافت روزانه تست و نمونه سوال حتما عضو کانال تلگرام شوید

www.telegram.me/artstate

                    

جهت دریافت روزانه تست و نمونه سوال حتما عضو کانال تلگرام شوید، جهت عضویت کلیک کنید.

دادائیسم، قسمت اول

تعریف ها و بیانیه ها:

دادا جنبشی ادبی و هنری بود با دامنه ی جهانی و خصلت هیچ گرایانه که از سال ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۲ دوام آورد.

دایره المعارف بریتانیکا

نام اختیاری بی معنی که از میان خنثی ترین لغات یک دیکشنری برای جنبش ادبی و هنری انتخاب شد که در سال ۱۹۱۶ با تکیه بر استهزا و خردستیزی و تصادف و حدس و گمان با قصد انهدام جامعه برای اعاده ی واقعین اصیل پا به عرصه وجود نهاد.

لاروس

این اختلاف که در تاریخ گذاری بالا می بینیم از تردیدی حکایت دارد که بر تاریخ ولادت این جنبش هنری حاکم است. جنبشی که ظاهراً هم هنر را انکار کرد و هم اهتمام جنبش های متعارف را مردود می شمرد. جستجوی ریشه ها و تلاش

دادائیست چیست
دادائیست چیست

برای ترسیم و تعریف این دون کیشوت مآب ترین پدیده ی روزگار ما سرگرمی بیهوده محققان و غارشناسان هنری بسیاری در پنجاه سال گذشته بوده است. با این همه کمتر جنبشی تا بدین حد در برابر تفسیر جدی مقاومت کرده است. برای مایوس کردن نسل های بعدی مورخان و منتقدان از هیچ کوششی دریغ نورزیدند.

هیچ دادائیستی خاطراتش را نخواهد نوشت، هرچه تاریخ دادا نامیدند، باور نکنید، ولو مقدار زیادی از آن هم حقیقت داشته باشد. چون مورخی که صلاحیت نوشتن آن را داشته باشد هنوز به دنیا نیامده است.

دادائیست ها با همه سوظن شان به برنامه ها و تنفرشان از نظام های رسمی، از منتشر کردن مرامنامه های پی در پی و غالباً ضد و نقیض لذت می بردند. در حالی که معتقد بودند تعریف کردن دادا عملی غیر دادائیستی است همیشه سعی می کردند آن را تعریف کنند و اشتیاق فراوانی به مغلطه بازی و تناقض گویی از خود نشان می دادند. مثلاً  تسارا از یک سو اعلام می کرد مانفیست بی مانفیست ولی از طرف دیگر وقت زیادی را صرف نوشتن یکی از آن ها می کرد. ولی خود او بعد ها گفت اگر همه مخالف خوانی کنند برای این است که حق دارند.

مردم بیانیه ای سر راست برای تعریف دادا می خواستند اما در تله ی کلماتی می افتادند که قصدشان در درجه اول این بود که ثابت کنند زبان چیز زائدی است.

تسارا گفت: کسی که با این مانفیست مخالف باشد یک دادائیست است.

 

جهت دریافت روزانه تست و نمونه سوال حتما عضو کانال تلگرام شوید

www.telegram.me/artstate

همچنین ببینید

معماری گوتیک , کلیسای سن زبالد آلمان , کنکور هنر

هنر گوتیک

با شرکت در کلاس های کنکور تئوری و عملی مجازی سایت، قبولی خود را تضمین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هاست ارزان

جهت دریافت روزانه تست و نمونه سوال حتما عضو کانال تلگرام شوید

www.telegram.me/artstate