جهت دریافت روزانه تست و نمونه سوال حتما عضو کانال تلگرام شوید

www.telegram.me/artstate

                    

جهت دریافت روزانه تست و نمونه سوال حتما عضو کانال تلگرام شوید، جهت عضویت کلیک کنید.

خلاصه ی سیر تحولات خط در ایران

 

  • قرن اول ه.ق

انتشار اسلام در ایران، متروک شدن تدریجی خط پهلوی و جایگزینی آن با خط کوفی که طی تحولاتی به ترتیب دارای اعراب و نقطه می گردد.

 

  • قرن دوم ه.ق

ایرانیان کم کم خط کوفی را در نوشته ها و آثار خود به کار می برند. همچنین چهار حرف پارسی ( گ – چ – پ – ژ ) را بر اساس ۲۸ حرف عربی انتخاب می کنند.

 

  • قرن سوم ه.ق

توجه خلفای عباسی به ویژه مامون نسبت به خط معطوف می گردد و خاندان برمکیان ( که از شمار وزرای عباسی ) بودند در ترویج هنط خطاطی و تشویق خوشنویسان و هنرمندان کوششبسیار نمودند.

در این ایام خط های گوناگون و متنوعی پدیدار می گردد که از اغلب آن ها جز نامی باقی نیست و تا کنون نمونه هایی از آنان به دست نیامده است.

 

  • قرن چهارم ه.ق

محمد بن مقله، هنرمند ایرانی در زمینه ی خوشنویسی تحول شگرفی پدید آورد. این دانشمند بزرگ به اتفاق برادرش ابوعبدالله حسن بن علی که او نیز خوشنویسی نام داری بود خط های ششگانه را که به اقلام سته مشهورند یعنی: محقق، ریحان، نسخ، توقیع، رقاع را تحت قاعده در می آورند و اساس آن ها را بر مبنای دور قرار داده و نیز ابعاد حروف را هندسی می نمایند.

سیر تحولات خط در ایران , کنکور هنر
سیر تحولات خط در ایران , کنکور هنر
  • قرن پنجم ه.ق

علی بن هلال مشهور به ابن بواب، خط های ششگانه را بر اساس قواعد بن مقله بخ شیوه و طریقه ی خود ترقی می دهد و حروف و کلمات را به میزان سنجش نقطه در آورده، خط ریحانی را نیز ابداع می نماید.

 

  • قرن ششم ه.ق

شاگردان بن بواب راه او را ادامه می دهند.

 

  • قرن هفتم ه.ق

یاقوت مستعصمی روش تازه ای در راشیدن قلم ابداع کرده و قطع زدن مایل را متداول می کند. خط های ششگانه را به بهترین شکل ترقی داده و نیز شیوه ی تازه ای از خط ثلث به وجود می آورد که به یاقوتی معروف شد.

 

  • قرن هشتم، نهم، دهم و یازدهم ه.ق

سه نوع خط ایرانی به دست خوشنویسان این سرزمین به حد کمال می رسد که عبارتند از: تعلیق، نستعلیق و شکسته نستعلیق.

هنرمندان مشهور خط تعلیق: تاج اصفهانی، اختیار منشی گنابادی، و در خط نستعلیق: میرعلی تبریزی، جعفر باینسقری، سلطانعلی مشهدی، میرعماد، و در شکسته نستعلیق: قلیخان شاملو، شفیعا و درویش عبدالمجید طالقانی بودند.

 

  • قرن دوازدهم ه.ق

خط نسخ به دست احمد نیریزی از شیوه یاقوتی به شیوه ایرانی تغییر کرد. در این شیوه خط نسخ به نستعلیق متمایل شد. پس از انقراض سلسله ی صفویان در سال ۱۱۳۵ ه.ق هنر خوشنویسی تنزل نمود.

 

به تدریج خوشنویسی به خصوص نستعلیق مورد توجه واقع شد و در حقیقت دوران تجدید حیات خط آغاز شد.از مشاهیر این دوره: وصال شیرازی و فرزندش میرزا محمد کلهر در نسخ، میرزا عمو، میرزا غلامرضا اصفهانی و محمد حسین صیفی ( عماد الکتاب ) در نستعلیق، میرزا حسن کرمانی، میرزا عبدالوهاب نشاط و اکبر گلستانه در شکسته نستعبیق.

خوشنویسان معاصر: ابراهیم بوذری، علی اکبر کاوه، حسن زرین خط، حسن و حسین میرخانی، رضا مافی، یدالله خوانساری، نصرالله افجه ای، محمد احصایی، امیر فلسفی، حبیب الله فضائلی، غلام علی اجلی و اسرافیل شیرچی.

ایالت هنر را در کانال تلگرام پیگیری کنید:

telegram.me/artstate

 

 

جهت دریافت روزانه تست و نمونه سوال حتما عضو کانال تلگرام شوید

www.telegram.me/artstate

همچنین ببینید

تزئین به وسیله ی خط و خوشنویسی - کنکور هنر

هنر تزئین بوسیله خط

در تمام دنیا خط وسیله أی برای فهماندن مطالبیست که در مغز انسان خطور میکند. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هاست ارزان

جهت دریافت روزانه تست و نمونه سوال حتما عضو کانال تلگرام شوید

www.telegram.me/artstate