جهت دریافت روزانه تست و نمونه سوال حتما عضو کانال تلگرام شوید

www.telegram.me/artstate

                    

جهت دریافت روزانه تست و نمونه سوال حتما عضو کانال تلگرام شوید، جهت عضویت کلیک کنید.

نوسفراتو

فریتز لانگ ،  گئورگ ویلهلم پابست  و فرد ریش ویلهلم مورنو  سه ابر  کارگردان اثر  طلائی سینمای دهه ی ۱۹۲۰

nosferatu نوسفراتو
nosferatu نوسفراتو

میلادی بودند.

مورنو  شاعری اهل کشف و مشهود بود و با موفقیتی که در زمینه ی سینما کسب کرد به هالیوود رفت، امامرگ ناگهانی او در سال ۱۹۳۱ میلادی( در سن ۴۲ سالگی) حین تصادف رانندگی روند تکامل هنری او را متوقف کرد.نام واقعی او فرد ریش ویلهلم پلومپ بود.مورنو یک مبتکر ذاتی و کارگردانی خستگی ناپذیر بود  که توانست نماها و تصاویر تأثیر گذار و به یاد ماندنی در تاریخ سینمای

هنری جهان به جا گذارد.او همواره مجذوب نیروهای ماورالطبعه بود و به همین دلیل همیشه سعی داشت مرز میان واقعیت و خیال را در هم ریزد.هدف نهایی او آن بود که سینما زبان خاصّ خود را بیابد.

در فیلم های او وجود حتی کوچکترین پلان دارای علّتی خاص است . با توجه به تحصیلات دانشگاهی  او در رشته ی تاریخ هنر ،دنیای تصویری مورنو از جریانهای هنری مانند :روماننیسم ،امپرسیونیسم و  اکسپرسیونیسم نشأت گرفته است.همکاری دائمی او با کارل فروند (مدیر تصویر برداری)تصاویر بسیار زیبای در تاریخ سینما پدید آورد.

بی تردیدنوسفراتو” یکی از بهترین آثار اوست و ماکس شرک در نقش “کنت اورلوک” یکی از تأثیر گذار ترین هنر پیشگان سینما محسوب می شود. چشمان کنت اورلوک با سایه های سیاه اطرافشان منعکس کننده ی عظیم ترین تنهایی، نامیدی و یأس تب آلودی است که اورا بسیار شبیه شخصیت های تابلو های ادوارد مونش کرده است. فیلم نو سفراوتو بر اسا س رمان “دراکولا” اثر برام استاکر ساخته شده است.اما عنوان و نام شخصیت اصلی تغییر یافت زیرا بیوه ی استاکر م معنقد بود که فیلم نوسفراتو اثر مورنو به رمان وفادار نبوده است. اما حقیقت آن است که فیلم نوسفراتو سبب جاودان ماندن رمان استاکر گردید.

 فیلم مورنو موجب ساخت دهها فیلم دیگر بر اساس این رمان شد، از جمله نوسفراتوی  ورنر هزوک  که در سال ۱۹۷۹ میلادی تهیه شد. 

  داستان فیلم نوسفر اتو در شهر برم(۱۸۳۸م)آغاز می شود. کنت اورلوک (که تشنه ی خون انسان است) از بنگاه معاملات ملکی در خواست می کند تا خانه ای در شهر برای او بیابد. بنگاه دار یکی از کارمندانش را به ترانسیلوانیا می فرستد تا معامله را انجام دهد…پلان ها ی مربوط به کشتی برای همیشه در اذهان باقی می ماند . در انبار کشتی تعداد زیاد تابوت های خاک آلوده به طاعون است .خدمه ی کشتی یکی پس از دیگری بیمار شده و می میرند یکی از ملوانان با تبر به تابوتی ضربه میزند و از آن صدها موش خارج می شود در همین حال کنت اورلوک با هیبت بسیار موحشی از تابوت بر می خیزد. بالاخره کشتی بدون خدمه به بندر می رسد .در بیشتر قسمتهای فیلم مورنو به خوبی توانسته از بازی  نور و سایه بهره ببرد.همچنین او بیش از حد معمول به کناره ها ی تصویر و کادر پرداخته است.بیشترین حد تراکم در همین کناره هاست .افراد در همین کادرها جمع می شوند و می خزند.مورنو سعی دارد با این قانون ترکیب بندی سینمای زمانی که بحران به اوج خود می رسد شخصیت ها را به طور نامحسوسی از کادر خارج کند.جلوه های ویژه ای چون :حرکات تند خدمتکار کنت اورلوک ، ناپدید شدن دلیجان ارواح ، ظهور فی البداهه کنت و استفاده از تصاویر نگاتیو که آسمان را سیاه می سازد و زمین را سفید نشان می دهد ،به ایجاد فضایی دلهره آور کمک می کند. این فیلم صامت یکی از مشهور ترین جملات زیر نویس های تاریخ سینمای صامت را به خود اختصاص داده است:

“. . . و هنگامی که از پل رد شد ارواح به استقبالش آمدند.”

این جمله ی اسطوره ای که در واقع جوهره ی رومانتیسم آلمان است دعوتی به عنصر خیال بود که نسل ها ی متمادی سینما دوستان را مجذوب خود کرد. مورنو در این فیلم استعاره ی ، مرگ را با تمثیلی از سینما مرتبط می سازد.

نوسفراتو به عنوان سنگ بنای سینمای اکسپرسیونیسم آلمان محسوب می شود.استفاده از مناظر واقعی و دکورهای خلاصه شده ،از این فیلم یک اثر جاودان سال های طلائی سینمایی آلمان را پدید  می آورد.

از سوی دیگر در این فیلم تأثیر رمانتیسم به وضوح مشهود است. در واقع ایمان قوی و خلل ناپذیر به قدرت عشق از موضوعات اصلی آثار مورنو است.اما این سمفونی وحشت (عنوان دوم فیلم) زمانی معنای واقعی خود را به دست می آورد که در ذهن فضای آلمان آن زمان را با زسازی کنیم. آلمانی که شکست آن را از درون جویده و در کام شکّ و تردید های اخلاقی ، سیاسی و اقتصادی افتاده است .موشها می توانند تکثیر یابند و ظالمانی چون کنت اورلوک از مخفی گاه خود خارج شوند . این فیلم پیام آور اتفاقات آینده وهشداری بر ظهورنازیسم در آلمان بود. اما بخش اعظم موفقیت فیلم مرهون بازی ماکس شرک درنقش کنت اورلوک است. اویکی از توانا ترین هنر پیشگان سینمای اکسپرسیونیسم محسوب می شود. شرک درسال ۱۸۷۹میلادی در برلین متولد ودر سال ۱۹۳۶میلادی در مونیخ براثر سکته قلبی می میرد. اودر ۵۰ یلم بازی کرد امانقش کنت اورلوک در فیلم نوسفراتو برای همیشه بانام او عجین می شود . بازی قوی او در این فیلم باعث رواج شایعات فراوانی می شود ، مانند :

” مورنو خودش نقش خون آشام را بازی کرده زیرا هنر پیشه قبل از فیلمبرداری فوت کرده وشاید همان خون آشام واقعی است” .

هرچندکه فیلم نوسفراتو در خارج از استودیو فیلمبرداری می شود و موسیقی فیلم نیز چندان برپایه ی اصول موسیقی اکسپر سیونیستی ساخته نشده و مورنو نیز کار گردانی اکسپرسیونیست به معنای اخذ کلام تلقی نمی شود اما عناصری چون دو گانگی شخصیت، ضد انسانی بودن و ایجاد وحشت و اضطراب توسط شخصیت اصلی فیلم این اثر را به جریان سینمای اکسپرسیونیسم پیوند می دهد . مورنو۲۲فیلم ساخت اما سه فیلم ” نوسفراتو ” (۱۹۲۱میلادی) ” پست ترین مردان ” (۱۹۲۴میلادی ) ” سحرگاه” ( ۱۹۲۷ میلادی) در ردیف شاهکار های او قلمداد می شوند. فیلم پست ترین مردان در مورد دربان هتلی است که موقعیت و یو نیفرم مخصوص حرفه اش را که مایه ی غرور و افتخارش بود از دست داده و مامور شستشوی دستشویی ها می شود . حرکت سبک و اکروبا تیک دوربین فیلمبرداری به خوبی انحطاط  شخصیت دربان را نشان می دهد. این فیلم در چهارچوب قواعد تئاتر مجلسی ساخته شده است. در فیلم سحرگاه نیز شخصیت اصلی فیلم کشاورز جوانی است که تحت تأثیر وسوسه های  یک زن سعی در کشتن همسرش دارد.این فیلم نیز جزوء آخرین آثار مورنو محسوب می شود .

مورنو چند روز پس از اولین نمایش آخرین فیلمش با عنوان تابو در حادثه رانندگی کشته شد.

جهت دریافت روزانه تست و نمونه سوال حتما عضو کانال تلگرام شوید

www.telegram.me/artstate

همچنین ببینید

تئاتر و نمایش در دوره ی رنسانس ، کنکور هنر

تئاتر و نمایش در دوره ی رنسانس در انگلستان و نمایش الیزابتین ( قرن ۱۵ و ۱۶ (

قسطنطنیه که در سال۱۴۵۳ میلادی مرکز بیزانس بود توسط ترکان عثمانی فتح شد. با تسخیر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هاست ارزان

جهت دریافت روزانه تست و نمونه سوال حتما عضو کانال تلگرام شوید

www.telegram.me/artstate