جهت دریافت روزانه تست و نمونه سوال حتما عضو کانال تلگرام شوید

www.telegram.me/artstate

اخبار

جهت دریافت روزانه تست و نمونه سوال حتما عضو کانال تلگرام شوید

www.telegram.me/artstate

معرفی رشته های هنر

جهت کمک و راهنمایی به متقاضیان کنکور هنر، در این بخش به معرفی رشته های هنر، بازار کار و کارکرد آن ها می پردازیم.

همچنین می توانید از طریق بخش نظرات همین قسمت که در پایین صفحه مشاهده می فرمایید، سوالات خود را در مورد هر یک از این رشته ها بپرسید و مشاورین رایگان ایالت هنر، پاسخگوی شما خواهند بود.

با آرزوی موفقیت برای تمامی متقاضیان کنکور هنر

معرفی رشته های دانشگاهی هنر

۱- ارتباط تصویری ( گرافیک ): تمامی دانشجویان رشته ی ارتباط تصویری و یا گرافیک، در دانشگاه ها، علاوه بر مبانی هنر های تجسمی یک و دو، چهار تا هشت کارگاه گرافیک ( بسته به دوره ی کاردانی یا کارشناسی ) دارند که در آن ها، اطلاعات پیشرفته تری به نسبت هنرستان ها، از مباحثی مانند طراحی آرم و اوراق اداری و پوستر و… تدریس می شود. گرافیک می تواند شغل پر در آمدی باشد، اما به نظر می رسد بازار کار از گرافیستان بیکار اشباع شده است. این رشته به دلیل نیاز به پرینت و پلات به تعداد زیاد، نیاز به خرید رنگ و قلم مو و سایر ملزومات، رشته ای بسیار پر خرج برای دانشجو خواهد بود.

۲- طراحی لباس: رشته ی طراحی لباس که در آکادمی های غیر دانشگاهی به طراحی مد نیز معروف است، اعم از آموزش طراحی پایه و فیگور، طراحی های البسه های مختلف بر روی کاغذ ( مانند مشاغل، یونیفرم، مجلسی، کودک و… ) می باشد که با تایید استاد راهنما، چند دست از این لباس ها الگوسازی شده و توسط خود دانشجو دوخته می شود. برای شرکت در این رشته لازم است علاوه بر رنگ و قلم مو و مقوا، پارچه های متنوع و چرخ خیاطی نیز تهیه شود که می تواند برای دانشجو تا حدی پر خرج باشد. مهارت قوی در دوخت و طراحی الگوی دانشجو، از ملزومات می باشد. در صورت توانایی بالا در طراحی، الگوسازی و دوخت دانشجو، ایشان می تواند در آمد خوبی داشته باشد( قابل توجه متقاضیان این رشته! می توانید با شرکت در کلاس های مجازی طراحی الگوی سایت ایالت هنر، در دانشگاه، یک قدم جلوتر از هم رشته ای های خود باشید. جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید. )

۳- طراحی پارچه: دانشجویان این رشته تا ترم سه همکلاس دانشجویان طراحی لباس هستند. دروس تخصصی دانشجویان رشته ی طراحی پارچه، اکثراً چاپ پارچه به روش های متععد است و ایشان ملزم هستند که طرح های خود را به صورت دستی و یا کامپیوتری به تایید استاد راهنما رسانده و سپس با چاپ بر روی پارچه اجرا نمایند. این رشته به جز در مواردی که نیاز به خرید رنگ و شابلون و یا پرینت آثار است، خرج بیشتری ندارند. به نظر می رسد در صورت کار انفرادی و برگزاری نمایشگاه ها و شو توسط جمعی از دانشجویان می تواند برایشان در آمد زا باشد، در غیر اینصورت می بایست سعی کنند جذب کارخانه جات ها و مزون های شخصی برای چاپ و اجرا کاری شوند.

۴- نقاشی: دانشجویان این رشته، دروس مشترکی مانند مبانی هنر های تجسمی و… با دانشجویان رشته ی گرافیک دارند. کلاس های ایشان اکثرا در آتلیه های طراحی و یا محیط های باز برگزار می شود تا بتوانند نقاشی های مختلفی ارائه دهند. این رشته بسیار پر خرج خواهد بود و در صورت امکان فروش آثار، می تواند تا حدی بر طرف کننده ی نیاز مادی دانشجویان باشد.

۵- عکاسی: این رشته به آموزش عکاسی در محیط ها و نورهای مختلف می پردازد که می تواند این شرایط آتلیه ای و یا در محیط های باز باشد. کار با تجهیزات آتلیه ای، کار با دوربین های مختلف، ویرایش عکس، ظهور عکس و… در این رشته آموزش داده می شود. این رشته به علت خرید دوربین ها و لنز های مختلف، چاپ و ظهور عکس رشته ی بسیار پر خرجی می باشد و در صورت جذب به آتلیه ها و عکاسی های صنعتی می تواند تا حدودی برای دانشجو ها درآمد زا باشد. ایالت هنر برای متقاضیان این رشته، یک دوره ی مجازی کادر بندی هنری در عکاسی برگزار کرده است. در صورت تمایل به ثبت نام و اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

۶- کارگردانی: این رشته به آموزش تئوری ها و عملی های مورد نیاز برای کارگردانی می پردازد. این رشته برای فعالیت های خارج درسی دانشجویی می تواند تا حدودی پر خرج باشد و در صورت نبوغ دانشجو، می تواند در آمد زا نیز باشد.

۷- بازیگری: تمامی آموزش های تئوری و عملی بازیگری و فن صدا… تدریس می شود و رشته ی پر خرجی نمی باشد، در صورت نبوغ دانشجو می تواند در آمد زا نیز باشد.

۸- طراحی صحنه: مانند سایر رشته های هنر، دروس مشترک تئوری با گرافیک و… دارد و به دلیل خرید تجهیزات رشته ی پر خرجی است، اما در صورت گرفتن سفارشات مختلف می تواند درآمد بسیار خوبی در حوزه های مختلف هنری داشته باشد.

۹- ادبیات نمایشی: دروس بسیار مشترکی با بازیگری و کارگردانی دارد. این رشته، رشته ی پر خرجی نمی باشد و نیز می تواند برای دانشجو در صورت نبوغ او درآمد زا باشد.

۱۰- نمایش عروسکی: این رشته نیز با چند رشته ی اخیر فوق الذکر، دروس تئوری و عملی مشابهی دارد و به دانشجو آموزش می دهد با حرکت دادن عروسک ها، به بازیگری بپردازد. به دلیل خرید عروسک ها و لوازمات مختلف، رشته ی پر خرجی است و به نظر می رسد فارغ التحصیلا این رشته، از پیدا کردن شغلی مشابه، عاجزند.

۱۱- آهنگسازی و موسیقی ایرانی و موسیقی جهانی و موسیقی نظامی: این چهار رشته دروس مشابه زیادی دارند، اما هماهنگونه که از نامشان پیداست، ماهیت هر یک مختلف است. به علت خرید ساز و تجهیزات، رشته ی پرخرجی می باشد، و درآمد زایی از این طریق ممکن است بسیار دشوار باشد.

۱۲- مرمت بنا: این رشته به تاریخ هنر ایان و جهان باز می گردد و به دانشجو این امکان را می دهد تا نسبت به شناخت هز بنا کارشناسی کند. دانشجویان این رشته می آموزند تا اثار و بنا های کهنه و آسیب دیده را مرمت کنند. این رشته رشته ی پر خرجی نمی باشد، اما در مقابل درآمد زا هم نیست.

۱۳- موزه داری: دارای دروس مشابهی با مرمت بنا است و به دانشجو این آموزش داده می شود تا هر بنا و یا اثری قدیمی ای را شناسایی کرده و توضیحات شناسنامه ای آن را در اختیار بازدید کننده های موزه بگذارند. این رشته نه پر خرج است و نه درآمد زا.

۱۴- کارشناسی فرش: دانشجویان این رشته به شناخت و آموزش نقوش سنتی ایرانی و نیز طرح های گبه ها و گلیم ها و فرش ها و … می پردازند. در انتها می توانند خود نیز قسمت هایی را بافته، طرح فرش داده و نسبت به کیفیت فرش ها کارشناسی کنند. این رشته به نسبت رشته ی پر خرجی نیست ولی نمی تواند درآمد بالایی داشته باشد.

۱۵- مجسمه سازی: این رشته به طراحی اتود و یا پیش طرح با توجه به عناوین متعدد بزمی، بومی، شخصیتی، داستانی و… می پردازد که پس از تایید پیش طرح های ارائه شده توسط استاد به مرحله ساخت مجسمه با متریال های مختلف می پردازد. این رشته به دلیل خرید لوازمات کاری، مقوا و لوازم طراحی، مواد اولیه ساخت مجسمه و… نسبتاً پر خرج خواهد بود که البته تا چندی پیش، دانشگاه ها  تا حدودی با ارائه مواد لازم، به کمک دانشجویان اقدام می کردند. با در نظر گیری اینکه هیچ شرکت و یا ارگانی، به استخدام مجسمه سازان نیازی ندارد، در صورتی که فارغ التحصیلان بتوانند در کارهای پروژه ای با شهرداری و یا سراهای محله همکاری داشته باشند و یا به فروش شخصی و نمایشگاهی آثار خود بپردازند، نمی توانند درآمد بیشتری از رشته ی دانشگاهی خود کسب کنند.

سوالا خود را در خصوص سایر رشته ها نیز بپرسید.

ایالت هنر را در کانال تلگرام پیگیری کنید:

telegram.me/artstate

۴ نظر

  1. سلام ، میخواستم درخواست کنم یکم بیشتر راجع به رشته ها توضیح بدین مثلا اینکه کارگردانی رو چه دانشگاه هایی داره بعد با رشته بازیگری یا سینما در یه رشته هستش یا خودش رشته ی جداگانه ای مربوط به کارگردانی سینما داره ? (کارگردانی تلویزیون رو منظورم نیست)

    • سلام عزیزم. درست متوجه سوال دومت نشدم!
      اما اگر منظورت اینه که گرایش است یا خیر، باید عرض کنم بله. درست مانند رشته طراحی پارچه و لباس که یک رشته ولی دو گرایش مختلف هستند. و یا گرافیک و تصویر سازی. اما بسته به دانشگاه، از ترم دو و یا سه به بعد کاملا مجزا از هم میشوند و به قول شما به دو رشته ی مختلف تقسیم می شوند.
      رشته ی کارگردانی رو دانشگاه هنر تهران، سوره، زابل و شهید با هنر دارند که البته دانشگاه هنر تهران مرکز و سایر دانشگاه های پیام نور و علمی کاربردی هم این رشته رو به تازگی اضافه کردند.

  2. مجسمه سازی نیست؟؟؟؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

جهت دریافت روزانه تست و نمونه سوال حتما عضو کانال تلگرام شوید

www.telegram.me/artstate